Доматът е едногодишно растение от семейство картофови (Solanaceae), подобно на картофа. Използва се като храна за хората и животните.
Доматът произхожда от Централна, Южна и от южните краища на Северна Америка – от Мексико до Перу. За първи път е описан от доктора и ботаник Матиоли през 1554 г. Терминът “домат” произлиза от езика на ацтеките – “томатол”.
Доматът е зеленчук, който се използва: пресен и консервиран: като зелен домат в туршия, като сок, дресинг (кетчуп – доматен сос) или като подправка. Плодовете му са богати на витамин С, каротин, витамин Б1 и витамин Е. В допълнение към витамините се откриват значителни количества манган, желязо и мед.
Има няколко сорта домати, които се отглеждат в цял свят и в България. На-известни са “Биволско сърце”, “Момини сълзи”, “Алено сърце”, “Чери”.
“Биволско сърце”
Това е български сорт домат, най-предпочитаният за отглеждане сорт. Изключително вкусен и месест. Формата му наподобява биволско сърце. Плодовете на този сорт могат да достигнат до 2 кг. Изключително траен след беритба.
За да отгледате такива домати, изобщо не бива да ги пръскате с пестициди или други предпазни средства, а единствено с чай от сварена коприва, а напояването е чрез системата за капково напояване с изворна или престояла вода, която изобщо не съдържа хлор. Тайната на този огромен и сладък домат се състои от навременно пръскане с коприва и навременно поливане.
“Биволско сърце” е екологично чист сорт и мирише на истински домат. Той може да оцелее в гъсто населени райони, но и в градски райони. Пониква от 7 до 15 дни от деня на сеитбата. Изисква много влажност и топлина през първите 10 дни. Ако разсадът е много гъст, трябва да се засадят на друго място на по-голямо разстояние. Когато растенията са с размер около 5 сантиметра, те могат да бъдат напоявани и по листата. Доматите трябва да се напояват с хладка вода от 18-28 ° C, защото ако се полеят със студена вода, растенията могат да получат шок и да загният или да има последици в по-нататъшната вегетация.
Какво още трябва да знаете за доматите?
Засадете в почвата корена и половината от стъблото на домата. Защитете го от вятъра и използвайте тор. След първата реколта можете да добавите 3 лъжички амониев сулфат. Прекършете върха и страничните леторасти, за да подобрите и ускорите растежа.